Klub dvojčat a vícerčat nabízí odborné poradenství – psychologické, pedagogické, sociální a laktační – elektronické, telefonické i osobní. Osobní poradenství lze domluvit na tel. 602 144 206  nebo na e-mailu dvojcata(et)atlas.cz. Na ně vám odpoví autorka knih o vývoji a výchově dvojčat PaedDr. Klára Vítková Rulíková. Otázky a odpovědi obecnějšího charakteru anonymně zveřejníme. 

Psychologické vyšetření dětí 0-6 let nabízí MuDr. Jaroslava Raudenská, kontakt: 739 607 974. Pro toto vyšetření je potřeba žádanka od pediatra.

Z PORADNY KDaV:

V rodině mého „nastávajícího“ se vyskytují v hojném počtu dvojčata. Existuje opravdu nějaká pravděpodobnost, že i my bychom měli mít dvojčata? Je to nějak dědičné?

Dvojčata jsou opravdu dědičná (žena pocházející z dvojčat má – 2x vyšší pravděpodobnost, že se jí dvojčata narodí), ale u nás neexistují výzkumy, které by se dědičností zabývaly. V současné době, kdy se rodí na 50 porodů jedna dvojčata je lépe být na to psychicky připravena, zejména, máte-li dvojčata v rodině 🙂 

Mám doma už dvouletého chlapečka a teď čekáme dvojčátka. Jak je to s mateřskou, budu ji zase dostávat od zaměstnavatele, i když jsem nenastoupila do práce?

Mateřskou od zaměstnavatele dostávat budete. Musíte jen oznámit nástup na „mateřskou“ (potvrzením od ošetřujícího lékaře, nástup 4 – 6 týdnů před plánovaným termínem porodu) a po dobu 36 týdnů budete dostávat peněžitou pomoc v mateřství, jak se mateřská správně jmenuje. Zároveň musíte oznámit na úřadě ukončení pobírání rodičovského příspěvku (obě dávky naráz nelze pobírat).

Čekám dvojvaječná dvojčata, jsem zcela bez problémů a chtěla bych se zeptat, jaká je průměrná porodní váha dvojčat, v případě, že vydrží až do onoho 38.tt a zda zůstávají v porodnici delší dobu.

Průměrná váha dvojčat se udává 2 400g. Ale jsou v tom započítána i dvojčata nedonošená. Takže oficiální číslo Vám, bohužel, žádné dát nemohu, ale ze zkušenosti vím, že donošená dvojčátka mívají kolem tří kil (ale známe i případy, kdy měla obě přes 4 kg!).

Poraďte mi jak dlouho mám čekat s dalším těhotenstvím po císařském řezu při dvojčatech.

Po císařském řezu se nedoporučuje otěhotnění dříve než po třech letech.

Je pravda, že jsou dvojčata dědičná? Kdy se to na ultrazvuku pozná?

Ano, je pravda, že dvojčata (ale jen dvojvaječná – jednovaječná jsou „hříčkou“ přírody při dělení zárodečné buňky) jsou dědičná. Dvojčátka se dají rozpoznat hned na prvním ultrazvuku, tedy v 6.-8. týdnu.

Jak vznikají jednovaječné dvojčata?

Jednovaječná dvojčata vznikají rozdělením jednoho oplodněného vajíčka v různých stádiích svého vývoje. Narozená dvojčata proto mají stejnou genetickou výbavu (tudíž jsou jednoho pohlaví) a jsou si téměř k nerozeznání podobná. Toto je většině maminek známo. Přesto i u jednovaječných dvojčat můžeme najít zákonité odlišnosti. Pokud se vajíčko rozdělí do 3 dnů po oplodnění, každý zárodek má svou vlastní placentu i obě plodové blány, ale jejich genetická výbava je, na rozdíl od dvojvaječných dvojčat, shodná. Dojde-li k rozdělení rýhujícího se vajíčka mezi třetím a sedmým dnem od početí (tedy v době, kdy se vajíčko uhnízďuje v děložní sliznici), mají oba zárodky pouze jednu placentu a jeden vnější plodový obal, ale dvě vnitřní plodové blány. Takto vzniká většina jednovaječných dvojčat. Nejvzácnějším případem (asi 1% všech jednovaječných dvojčat) je rozdělení oplozeného vajíčka mezi osmým a dvanáctým dnem. Takováto dvojčata mají jednu společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině plodového vejce (nejsou oddělena žádnou plodovou blánou). Dojde-li k rozdělení zárodku po 13 dni od početí (je to asi v 1% všech jednovaječných dvojčat), nemůže již dojít k úplnému rozdělení a vznikají tak dvě částečně srostlé bytosti, tzv. siamská dvojčata. Název siamská dvojčata pochází od dvou bratrů, Enga a Changa (v překladu levý a pravý), kteří se narodili roku 1811 v Thajsku (dříve nazývaném Siam). nejčastěji bývají siamská dvojčata spojena v oblasti hrudníku, nejvzácnější je spojení v oblasti hlavy. Zajímavé je, že se jako siamská dvojčata častěji rodí dívky. Přestože těhotenství siamských dvojčat se díky pokročilé technice dá včas zjistit a vyvolat tak umělé přerušení těhotenství (často dochází u takovýchto případů i k samovolnému potratu), lze se i s takovýmito případy setkat. Některá siamská dvojčata se dají chirurgicky oddělit.